Eesti Mudelhobunduse foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

nöörpäitsed

3 posters

Go down

nöörpäitsed Empty nöörpäitsed

Post by Tuuli Wed Apr 09, 2014 4:05 pm

Lisan siia järkjärgulise õpetuse kuidas teha nöörpäitseid. Seda õpetust saab kasutada ka päris hobustele nöörpäitsete tegemiseks( siis on vahendite nimekiri teine).

Ma olen valmistanud nöörpäitseid aastast 2005. Esimesed katsetused olid täielik ebaõnnestumine, kui nüüd tagasi vaadata. Tegin neid kasutades internetis leiduvaid lihtsustatud õpetusi. Praegu ei teeks selliseid ka raha eest. Valede sõlmedega nöörpäitsed ei istu peas ilusti, need vajuvad viltu, nende parajaks sättimine on peaaegu võimatu.

Esiteks soovitangi kõigile kes tahavad nöörpäitseid teha- õppige sõlmed selgeks. Nöörpäitsete tegemisel kasutatakse kahte sõlme. Inglisekeeles "double overhand knot" ja "fiador knot". Nende sõnade järgi googeldades peaksite leidma palju erinevaid juiseid ja õpetusi nende tegemiseks. Ma ei hakka ise siia näiteid välja tooma, kuna erinevadele inimestele sobivad erinevad moodused. Esialgu soovitan harjutada jämedama nööri peal. Nö. paadinööriga.

Kui sõlmed selged siis on paras aeg endale vahendid hankida.

Mudelhobustele nöörpäitsete tegemiseks vajalikud materjalid:
# nailon nöör, jämedusega mitte üle 1,2mm (ma ei ole eesti interneti poodides sobivat nööri kohanud, ise tellin välismaalt, vahendajate kaudu grupitellimuste osana).
# käärid
# nööpnõelad
# suure silmaga ja tömbi otsaga nõel (tikkimisnõel)

...jätkan seda õpetust mõni teine kord. Nii kaua, harjutaga sõlmesi. Smile

Tuuli
Admin

Posts : 44
Join date : 2014-04-09
Age : 35

https://mudelhobundus.forum.co.ee

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Anni Wed Apr 09, 2014 5:27 pm

Kusjuures mudelhobustele nöörpäitsete tegemisel saab ka edukalt kasutada neid narmkardinate nööre/narme, ise olen nendest koguaeg teinud ja lihtsalt täiesti perfektse suurusega! Smile Neid ühes "pakendis" siis hästi palju ja pikad, endal ripuvadki akende ees ilusti ja kuna nad kuni täiesti põrandani, lõikan otsad ära ja saangi materjali päitsete jaoks (võite googeldada millised need täpselt on).

Muidu Tuuli, kust sa päris hobustele materjali ostad nende tegemiseks? Mudelhobustele tehes tulid sõlmed jne välja, selle alumise kõige viimase sõlmega ei viitsind jamama hakata - jätsin liiga lühikeseks selle koha ja ühesõnaga läksin närvi iga kord seda tehes Smile Aga teised sõlmed selged jne. Ei raatsi ostma hakata - sadula jaoks vaja jne, kuid tricktrainingute puhul võiks neid kasutada küll, samuti maastikul ratsutamiseks jne - nahkpäitsetest hakkaks vähe kahju Very Happy Vist peaks Farmplantis jne ka neid olema, kuid mis värvivalikut seal on? Ise sooviks midagi naturaalselt - beežikas jms.

Anni

Posts : 12
Join date : 2014-04-09
Age : 25

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Tuuli Wed Apr 09, 2014 7:45 pm

Ma arvan, et mul odavam materjal hiinast tellida. Smile

See alumine sõlm ei tohiks viimaseks jääda. Siis kui see on viimane, siis oled teinud valede sõlmedega lihtsustatud versiooni. Mis tegelikult ei ole lihtsustatud sest selle sõlme tegemine ongi mõnikord siis veel hullem kui õige. See suur, teistest erinev sõlm peaks olema tehtud kolmandana. Lisan mingi aeg pildid ka töökäigust. Siis kui jõuan.

Päris hobuste jaoks olen materjali ostnud Faasionist Smile Või tellinud netist. Ilusad materjalid pole eestis saadaval. ja postikulu on ulme. Kaalun veel varianti, et tellin paar ilusat värvi rulli. Aga rullis on mingi 1000m ja rull maksab mitukümmend €. Pean sponsori leidma.

Ratsutamiseks on tegelikult tavalised päitsed kohati hobusesõbralikumad. Kui hobune on niiguinii harjunud igapäevaselt tavaliste päitsetega talutamisega siis ta juba teab kuidas nende survele järgi anda. Suulised ja valjad on inimestel enda mõtemises kinni. Hobune neid ei vaja. Nöörpäitsed võivad münda hobust lausa ärritada, kuna nende mõju on tugevam. Mu oma esimene hobune läks lausa närvi kui proovisin nöörikatega sõita. Võistlustel sõitsin temaga tavaliste nailonpäitsetega. Mul on ühed cob suuruses nöörikad üle praegu. Roheline-valge. Uued. Ja ühtede jagu materjali rändab praegu postis eesti poole. Võin vajaduse korral ka hobusele parajaks teha. Very Happy (Peale oma hobuse maha ärimist on mul tekkinud jõhker puudujääk hobustest oma elus Very Happy )

Tuuli
Admin

Posts : 44
Join date : 2014-04-09
Age : 35

https://mudelhobundus.forum.co.ee

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Anni Thu Apr 10, 2014 4:03 am

Very Happy no minu bitlessid on hetkel sõbranna käes kasutuses, lähipäevadel peaksingi need kätte saama. Ja vot selles on 110% nõus, et suulised on ainult inimese enda lihtsustatud variant. Kuigi bitlessidega sõites tekib minul hobusega konflikte peaaegu, et üldse mitte (kas siis kontakt kogemata liiga tugev-nõrk jnejne, mis suulistega mu hobusega kerged tulema). Samuti olen nöörpäitsetega maastikul sõitmas käind, platsi peal pole just kõige parem variant. Tavaliste päitsete ja üldse ilma ratsutan ka ikka vahest (hetkel olen suulised üldse välistanud - saab palju paremini ka loomaga läbi, kui ta teab, et minu nägemine ei tähenda raudkolikaid suus, mis igemetele ja suulaele haiget teevad).
Nöörikaid tahangi just tricktrainingus kasutada, kus nad oleksid head kerged ja ka nõrk surve juba annaks märku millegile (nahkpäitseid ikka märgatavamalt raskemad ja mitte kõige mugavamad selleks).
Ja nende sõlmede kohta ei teadnudki, et seda alumist ei tohiks viimaseks jätta. Järgmine kord olen targem. Tegin mingi õpetuse järgi internetist.
Enda hobusele tahakski just ise neid proovida teha - kui läheb valesti ja survepunktid pole õiges kohas, teen uuesti, pole probleemi. Ma võistlustele ja kuhu veel ei rutta seega aega on võtta küll Very Happy

Anni

Posts : 12
Join date : 2014-04-09
Age : 25

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Tuuli Sun Apr 13, 2014 9:59 am

Viskan siia kiirelt ühe lingi vahele. Väga viisakas joonis. Ja mõned möödud kuidas päris hobustele nöörpäitseid teha.

http://www.hadel.net/reitertreff/html/tipps_knotenhalfter2.html

Tuuli
Admin

Posts : 44
Join date : 2014-04-09
Age : 35

https://mudelhobundus.forum.co.ee

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Catlyn Sun Jun 08, 2014 6:06 am

Tuuli kas sa millalgi teed seda õpetust edasi?  Smile 
Catlyn
Catlyn

Posts : 5
Join date : 2014-04-17

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Tuuli Sun Jun 22, 2014 4:19 pm

Jah, kui aega ja viitsimist saan. Viimasel ajal igasugu muud sagimist nii palju olnud. Lihtsalt ei jaksa õhtul, kui kodus vaikseks jääb, enam tegeleda sellega. Isegi siia foorumise pole tükil ajal sattunud. Üritan ennast parandada Smile

Tuuli
Admin

Posts : 44
Join date : 2014-04-09
Age : 35

https://mudelhobundus.forum.co.ee

Back to top Go down

nöörpäitsed Empty Re: nöörpäitsed

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum